IPL VENÜS ETİLER 

Microblading İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Microbalading hakkında tarafımıza en çok sorulan sorular ile ilgili bir derleme yaptık. Eğer microblading ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan soru cevap şeklindeki bölümü inceleyebilirsiniz. Eğer aşağıda sorularınıza cevap bulamazsanız lütfen tarafımızla iletişime geçiniz. Sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyacağız.

Microblading 3D kıl tekniği kaş uygulaması kaşlara manuel yöntemle yapılan yarı kalıcı (semi permanent), kaş yoğunlaştırma, efekt ve şekil verme işlemidir. Uygulama seyreklik gösteren kaş bölgelerine uygulanarak son halini alıyor.

Microbalding uygulamasında, steril ve tek kullanımlık bir mikro bıçak ile doğal ve mineral renkler (pigmentler), deri yüzeyinin hemen altına yerleştiriliyor (mikropigmentasyon). Uygulanan pigmentler alerjik olmayan, özellikle yüz ve vücut ciltlerinde kullanılabilmesi için özel olarak üretilmiş, herhangi bir katkı maddesi içermeyen pigmentlerdir.

Microblading kaş uygulamasının ne kadar süre dayanacağı kişinin cilt yapısına bağlıdır. Ortalama 1 ila 3 yıl arası bir ömre sahiptir. Fakat pigmentlerde zaman içinde solma meydana geleceğinden yılda bir kez tekrarlanmasında fayda vardır.

microblading 3D kıl tekniği kaş uygulaması bir seansta biter. Ancak 20 - 25 günlük bir zaman sonrasında uygulama yapılan kişi yeniden kontrole gelir. Eğer uygun görülürse yeniden müdehale yapılacaktır ki kaşlar son halini alabilsin. Eğer kaşlar istendiği halini almışsa herhangi bir müdehalede bulunulmaz.

Kaşlarının görünümünden, şeklinden, yoğunluğundan memnun olmayan herkes için; özellikle güzel ve bakımlı görünmek isteyip, zerafete önem veren hanımlar için vazgeçilmez bir tekniktir.

Kaşa Altın Oran ile ölçü ve form verilmesi ile başlayan uygulama ortalama 1,5 saat kadar sürer.

Tabiki değildir. Microblading uygulaması yapıldıktan sınra deri eskisi gibi tüm canlılık faaliyetlerini devam ettireceğinden dolayı su ile temasının hiçbir sürette kesilmeyeceğinden dolayı microblading uygulaması namaz abdesti ya da gusül abdesti almanıza asla engel teşkil etmemektedir.

Kalıcı Makyaj İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kalıcı makyaj hakkında tarafımıza en çok sorulan sorular ile ilgili bir derleme yaptık. Eğer kalıcı makyaj ile ilgili merak ettikleriniz hakkında bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan soru cevap şeklindeki bölümü inceleyebilirsiniz. Eğer aşağıda sorularınıza cevap bulamazsanız lütfen tarafımızla iletişime geçiniz. Sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyacağız.

Kalıcı makyaj dövme işlemine benzer bir işlemdir. Steril ve tek kullanımlık bir iğne ile renk verici özelliği bulunan çok küçük boya tanecikleri cildin üst tabakasına zerk edilmesi işlemidir. “Dermapigmentasyon”, “mikropigmentasyon” veya “kozmetik dövme işlemi” olarak ta isimlendirilmektedir.

Kalıcı makyaj, işin uzmanları tarafından yapıldığı müddetçe genel olarak güvenli ve risksiz bir işlemdir. Fakat kalıcı makyajın yaygınlaşma hızı düşünüldüğünde işinde uzman olmayan ya da gerekli eğitimleri almamış kişilerin işlemi yaptığı da bilinmelidir. Bazı merkezler allık ve göz farı yerine geçecek işlemler de kalıcı makyaj olarak yapmaktadır, fakat belirtelim ki bu yöntemlerin riskleri yüksektir. Bu tip boyaların özellikle alerjik reaksiyonlara daha sıklıkla neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kalıcı makyajı yüzün her tarafına yaptırmaktan kaçınmanızı öneririz. DK Klinik’te kullandığımız tüm ürünler FDA onaylı ve uluslararası standartlara uygun ürünlerdir. Ayrıca aşağıdaki cerrahi sterilizasyon koşullarını sağlamak için uyguladığımız, aşağıda maddelerini paylaştığımız prosedür önceliğimizdir: • Steril tek kullanımlık iğneler hizmet alan kişinin önünde açılır • Steril boyalar kullanılır • Boyalar tek kullanımlık kaplarda işleme alınır. • Beklemiş boyalar kesinlikle kullanılmaz • Kalıcı makyajda dövme mürekkepleri kesinlikle kullanılmaz.

Evet. Kalıcı makyaj da tıpkı dövme gibi kimi kişilerde sıkkınlık yaratabilmektedir. Dövme silme işleminde kullandığı gibi kalıcı makyajı da silmede lazer cihazlarından faydalanmaktadır. Lazer cihazları dışında dermabrazyon, cerrahi müdahale (kliniğimizde yapılmamaktadır) ya da yine kalıcı makyaj teknikleriyle uygulama yapılan bölgenin kamufle edilmesi gibi yöntemlerden de faydalanılabilir. Güvenilir merkezlerde yapılmadığı takdirde cilde rengi veren pigmentlerin renginin açılması gibi yan etkiler ortaya çıkabilmektedir.

Microblading;

 • Kaş ve kirpikleri seyrek, cansız veya dökülmüş olan kişiler,
 • Cilt hassasiyeti ya da alerjik reaksiyonlardan dolayı geleneksel makyaj malzemelerini kullanamayanlar,
 • Terledikleri ya da su içerisinde bulundukları için tenis, basketbol, yüzme gibi aktif spor yapan kişiler ya da gün içerisinde defalarca makyaj tazelemek istemeyen kişiler,
 • Yoğun iş temposunda çalışan ve makyaj yapmaya düzenli vakit ayıramayan kişiler,
 • Kalıcı makyajın uygulanabileceği bölgelerde ufak kusurlarını kapatmak isteyen, şekil bozukluklarını gidermek isteyen kişiler

Medikal Nedenler:

 • Artrit, Parkinson gibi çeşitli hastalıklardan dolayı elleriyle ilgili yetenekleri zayıflayan ve makyajını yapamayan kişiler,
 • Göz bozukluğu yaşayan ve makyaj yapmakta zorlanan kişiler,
 • Kemoterapi gördüğü için kaş ve kirpikleri dökülen kişiler,
 • Meme ameliyatı sonrası meme ucu alınan kişiler,
 • Vitiligo (ala) hastalığı bulunan ciltteki açık renkli bölgelerin normal cilt rengine yaklaştırılmasını isteyen kişilere uygulanabilir.

 • Gittiğiniz güzellik merkezinin ya da kliniğin sağlık bakanlığı tarafından onaylı olup olmadığını sorun. Belgeyi görmek isteyin. Böylece merdiven altı diye tabir edilen işletmelerden kaçınmış olursunuz.
 • Kimin makyajı yapacağını öğrenin. Tecrübeli olup olmadığını sorun. Konuyla ilgili eğitim aldığından emin olun.
 • Eğer kullanılacak iğneler sizin önünüzde açılmadıysa enfeksiyondan kaçınmak için iğnelerin sizin önünüzde açılmasını talep edin.

Kalıcı makyaj uygulamasını tercih eden ünlülerden bazıları;

 • Madonna
 • Gwen Stefani
 • Angelina Jolie
 • Pamela Anderson
 • Meagon Good
 • Megan Fox

Kalıcı makyajın dayanma süresi bazı etmenlere bağlıdır.

 • Deri içine verilen pigmentlerin derinizin ne kadar altına nüfuz ettiği ve işlemi yapan kişinin mesleki bilgisi ve el becerisi
 • Cilt tipi
 • İşlem yapıldıktan sonraki süreçte yapılan bakım
 • Kullanılan teknik
gibi faktörlere dayalı olarak değişmektedir. Etkisi genellikle 1 ila 5 yıl arasında sürmektedir. Kalıcı makyaj uygulamasından sonra tıpkı dövmede olduğu gibi tazeleme ve onarım ile kalıcılığı arttırılabilmektedir. Ayrıca işlemin kalıcılığını arttırmak için aşağıdaki maddelere dikkat edilmelidir:
 • Güneşe veya solaryum seansları UV ışınlarına fazlaca maruz kalmamak
 • Sigara kullanmamak
 • Kalıcı makyaj uygulanan alanları kimyasal peeling uygulamalarından korumak
 • Kalıcı makyaj uygulanan alanları mikrodermabrazyon denilen cilt soyma işleminden korumak
 • Kalıcı makyaj uygulanan alanları alfa
 • hidroksi, retin-a ve glikolik asit içeren kimyasal peeling ürünlerinden korumak

İşlemden önce yüzeysel anestezi uygulandığı için çoğu kişi ‘’gıdıklanma’’ olarak tarif ettikleri küçük bir acı hissederler. İşlemden önce kesinlikle anestezi uygulanmalıdır. Diğer bir faktör de işlemi yapan makyaj profesyonelinin işindeki uzmanlığıdır. Verilen anestezinin miktarı, anestezide kullanılan kremin kalitesi gibi faktörler de acı hissiyatını değiştirebilen faktörlerdir.

Genellikle 2 ila 4 saatte tamamlanır. İstenilen renkler ve tasarım tartışılır, fotoğraflar çekilir, işlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verilir ve böylelikle işlem 2 ile 3 saat sürer. Bazen bir süre daha uzun sürebilmektedir. Yaklaşık 3 hafta sonra yapılan rötuş işlemi ise 1 ile 2 saat arasında sürmektedir.

Kaş şekillendirme uygulaması: Bu uygulama uzun bir yüzü daha oval gösterebilir, yuvarlak bir yüzü daha dar gösterebilir, bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir ya da ayrık gözleri daha yakın gösterebilir.

Kalıcı kaş uygulaması: Seyrelmiş kaşları gür gösterebilir, bozuk kaş şekli kaş yayı vurgulanarak güzelleştirilebilir, kaşların yoğunluğu artırılabilir ya da tıbbi bir nedenle kaşı dökülenlere yeni kaş yapılabilir.
Eye-liner uygulaması: Fazla büyük gözleri normalleştirebilir, bitişik gözleri daha ayrık gösterebilir, küçük gözleri daha büyük gösterebilir, iddiasız gözleri daha egzotik gösterebilir.
Dudak şekillendirme uygulaması: Dudakları daha iyi tanımlayabilir, düzensiz dudak çevresini düzeltebilir, dolgun dudaklar sağlayabilir veya yara izlerini gizleyebilir. Dudaklara renk ve çevre çizgisi uygulaması: Dudak şeklini vurgulayabilir veya değiştirebilir.

Teknik olarak evet, çıkartılabilir ancak bu süreç lazer aletleriyle birkaç seans süren zahmetli bir süreçtir. Eğer bu uygulamayı yaptırmayı düşünüyorsanız, beğenmezsem çıkartırım gibi bir düşünceye sahip olmamanızı öneririz. Kalıcı olduğunu bilerek işleme karar vermenizi öneririz. İşlem konusunda çok büyük tereddütleri olan ve bir türlü karar veremeyen kişilere önerimiz açık ve az belirgin bir kalıcı makyaj uygulamasıyla başlamamız eğer memnun kalırlarsa daha cesur ve belirgin bir uygulama yapılmasıdır. Böylece aldığınız riski minimize etmiş olursunuz.

Evet. Kendi yaptığınız makyajdan bile daha doğal görünecektir. Dışarıda her gün onlarca kalıcı makyaj yaptıran kişiye rastlıyorsunuz ama neredeyse hiç birini fark etmiyorsunuz. Sizce de doğal görünmüyor mu? Bu noktada yeniden işlemi yapan profesyonelin uzmanlığına ve kullanılan malzemelerin kalitesine vurgu yapmak isteriz.

Kaşlar için: İşlem yapılmadan 2 gün önce kaşınızı almayı, ağda yaptırmayı ya da boyamayı bırakın. İşlem yapılmadan bir hafta önce iğneli epilasyon veya lazer yaptırılamamalıdır.
Dudaklar için: Eğer dudağınızda uçuk varsa ya da çıkıyorsa tedavi olduktan sonra işleme başlanmalıdır. Dudak dolgusu yaptırdıysanız ya da dudağınıza herhangi bir nedenle cerrahi müdahale yapıldıysa konuyu mutlaka işlemi yapacak kişiyle tartışın ve kalıcı makyaj profesyonelinin önerilerini dinleyin. Protez diş, diş teli ya da dilde piercing bulunması dudağınıza yapılacak işlem sırasında enfeksiyon riskini arttırabilir. Konuyu profesyonel ile görüşün.

İşlem yapıldığı gün evinize dönebilirsiniz. İşlem yapılan bölgede şişkinlik görmeniz normaldir. Eğer göz bölgenize işlem yaptırdıysanız evinize dönerken araba kullanmamanızı öneririz çünkü gözünüzde yaşarma olması beklenebilir. Eğer işlem esnasında morarma olduysa morarmanın 7 gün içinde kendiliğinden ortadan kalkması beklenir. İşlemden sonra bu bölgede gözle görülmesi zor olan ince kabuklar oluşabilir fakat bu kabuklar birkaç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkar. İşlemden sonra geçen gün işlem kendini daha da belirginleştirmeye başlayacaktır. Pigmentlerin cilde oturması ve istediğiniz görüntüyü alması ortalama olarak 2 hafta sürer. Orta ve uzun vadede ise zamanla açılacak ve solgunlaşmaya başlayacaktır bu aşamada tazeleme yaptırmak gerekli olabilir.

Her iki uygulamada kullanılan boyalar farklıdır. Dövmede kullanılan boyaların dayanıklılık özelliği çok daha yüksek iken kalıcı makyaj da amacı gereği birkaç sene sonra çıkacak ürünler kullanılır.Kalıcı makyajda bitkilerden elde edilen, klinik testlerden geçirilen boyalar kullanılır. Her iki işlem için kullanılan cihazlarda farklıdır. Dövme cihazlarının iğnesi deriye dik giriş çıkışlar yaparak boyayı derinin içine naklederken, kalıcı makyaj cihazlarında iğne rotasyon hareketi ile boyayı deriye yedirmektedir. Bundan dolayı dövme için boya derinin daha derin katmanlarına giderken, kalıcı makyajda daha yüzeysel kalmaktadır.

 • Şeker hastalığı bulunanlar
 • Hemofili hastalığı bulunanlar
 • HIV virüsüne sahip kişiler
 • Hamileler ve bebek emziren kişiler
 • 18 yaşın altında bulunan kişiler
 • Pigmentlere alerjisi olan kişilere
 • Et beni olan kişiler ya da uygulama yapılacak bölgede egzama, mantar ya da siğil gibi cilt rahatsızlıkları bulunan kişiler
 • Kalp pili olan kişiler İşlemden sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
 • Uygulama sonrasında bölgeye antibiyotikli krem sürüldüğü için bu bölge 24 saat boyunca suyla temas etmemelidir.
 • 1 hafta süresince hamam, sauna, deniz ve havuza girilmemelidir.
 • Solaryuma girilmemelidir (genel olarak cilt kanseri riskini arttırdığı için solaryuma girilmemelidir fakat kalıcı makyajdan sonra girmemeye özellikle dikkat edilmelidir).
 • Güneşten korunmak gerekir ve güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Uygulamadan sonra ciltte oluşabilecek kabuklar kesinlikle kaşınmamalı, oynanmamalıdır.
Merak ettikleriniz için hemen arayabilirsiniz. +90 (541) 240 5152